۶ علت خیانت زن وشوهر به یکدیگر

تعریف خیانت های زناشویی

یکی از انگیزه های اصلی در بحث ازدواج، تمایلات جنسی در افراد می باشد. این تمایلات چه در زن و چه در مرد نسبت به افراد جنس مخالف، دلیل رسیدن به زمان ازدواج می باشد. وجود این انگیزه در بشر در سطح وسیع، نشان دهنده طبیعی بودن وضع رشد فرد می باشد. این انگیزه به دلیل بقاء نسل بشر در انسان ایجاد شده استتعریف خیانت های زناشویی,خیانت های زناشویی,خیانت زن وشوهر,علل خیانت زن وشوهر,علل خیانت های زناشویی,عوامل خیانت های زناشویی,علت خیانت زن وشوهر ,زود انزالی در مردان,انتخاب همسر,تنوع طلبی,خانواده,اصول پایبندی به خانواده,روابط زن و شوهر,روابط زناشویی,. چه بسا اگر این انگیزه نبود نسل بشر به فراموشی سپرده می شد. ارضاء این نیاز طبق قوانین شرعی، عرفی و قانونی در چهار چوپ خانواده باید صورت گیرد. خروج از این مقررات و ارضاء نیاز بیرون از حوزه زناشویی و خانواده، عوارض و مشکلات فراوانی را برای زوج به وجود خواهد آورد. از نظر روان شناسی این ارضاء بیرون از چهارچوب خانواده، دلیلی بر وجود مشکلات روحی و روانی در افراد می باشد.

علل و عوامل موثر بر پدیده خیانت زن وشوهر به یکدیگر

۱- انتخاب همسر: یکی از عوامل اصلی ارضاء رفتارهای جنسی خارج از خانواده، عدم رضایت از ازدواج در بین زوج ها می باشد. ازدواج اجباری، عدم اطلاع از شرایط یک ازدواج سالم، اختلاف فرهنگی، اختلاف سطح طبقاتی افراد، عدم ارضاء روانی از انتخاب و احساس مغبون شدن در ازدواج و … به عنوان عوامل اصلی در ازدواج می باشند.

۲- عدم توجه به همسر: از عوامل دیگری که در این زمینه مورد بحث می باشد، مشغله کاری زیاد افراد چه زن و چه مرد و عدم توجه به همسر و عدم توجه به نیازهای جنسی در وی می باشد. افرادی که کار زیادتر از معمول انجام می دهند و ساعات بیشتری را در محل ار صرف می کنند. این شامل هم مرد و هم زن می باشد.

۳- تنوع طلبی آشفته: برخی از افراد تمایل به برقراری ارتباط با جنس مخالف در خارج از خانواده دارند، در حالی که هیچ گونه مشکلی در ارتباط جنسی با همسرخود ندارند. اینان به گونه‌ای تنوع در روابط جنسی با فرد دیگری را خواستار هستند. یعنی زمانی که اقدام به همسرگزینی می‌کنند، مشکلی خاص با همسر خود نداشته و فقط از بعد تنوع، دست به این کار می‌زنند. داشتن تجربه جنسی با شریک جنسی دیگر همان اندازه برایشان لذت بخش است که خرید یک گوشی تلفن همراه پیشرفته و یا یک اتومبیل جدید! این نوع تنوع طلبی متاسفانه برای بسیاری از مردم جامعه ما امری عادی شده است .

۴- عدم پایبندی اخلاقی به اصول خانواده: تا زمانی که فرد ازدواج نکرده، اگر اقدامی انجام دهد، مسئولیت این رفتار بر عهده خود اوست و کسی هم در قبال این رفتار زیاد از فرد توقع و انتظاری خاص ندارد ولی به محض اینکه فرد ازدواج نمود، شرعا، عرفا و قانونا به همسر خود متعهد می شود که هیچ گونه خطایی در رفتار جنسی و عاطفی نداشته باشد. این تعهد باید تا زمانی که همسر وی همسر قانونی، عرفی و شرعی است پایدار باشد. مگر اینکه از وی جدا شود و طبق مقررات دیگر همسر عرفی و قانونی و شرعی همدیگر نباشند.

۵- زود انزالی در مردان: وقتی مردی به دلیل داشتن اضطراب و استرس توان تداوم یک رفتار جنسی را نداشته و زود به حد انزال می رسد، طرف مقابل نمی تواند تجربه یک ارگاسم توام با لذت را داشته باشد. این موضوع ناخوداگاه حسرت یک رابطه سالم رابرای همسر (زوجه) به همراه خواهد داشت. رقابت با دیگر افراد هم جنس خود (خانمها) و مقایسه نمودن آنها از این بابت با رفتارهای خود و همسر، ناخواسته باعث گرایش به طرف افرادی دیگر جهت ارضاء رفتارهای جنسی در زن می شود.

۶- بیماری خاص و یا سرد مزاجی جنسی: در مواردی دیده شده است که زوج یا زوجه به این دلیل که همسر وی از شرایط جسمی و جنسی سالمی برخوردار نیست، از برقرار رابطه جنسی منع می شود. بطور مثال در بیماران قلبی عروقی، افراد دارای فشار خون بالا، افراد دارای بیماری دیابت و غیره این رفتارها در حد نرمال نیستند. همسران این نوع بیماران به دلایل خواسته یا ناخواسته تن به روابط جنسی با دیگران می‌دهند.

نویسنده : جناب آقای محسن حسن زاده (کارشناس ارشد روانشناسی در مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی) و مسئول بخش روانشناسی سرشتhasanzadeh.Mr