طرز تهیه حلوا با شیر

این حلوا به لحاظ طعم و مزه به سوهان شباهت دارد. این تفاوت مزه هم فقط به خاطر استفاده از مقداری شیر خشک پرچرب در ترکیب مواد آن است که در ادامه به طرز تهیه آن خواهیم پرداخت.

مواد لازم جهت تهیه حلوا با شیر

آرد : یک پیمانه
شیرخشک پرچرب : یک پیمانه
روغن مایع : یک پیمانه
شکر : یک پیمانه
زعفران ساییده‌شده : به مقدار لازم
گلاب : نصف پیمانه

طرز تهیه حلوا با شیر

۱- ابتدا شیره حلوا را درست کنید. برای این ‌کار یک پیمانه آب جوش را در کاسه‌ای بریزید و شکر، زعفران و گلاب را به آن اضافه کنید و آن قدر با قاشق هم بزنید تا مایعی یکدست حاصل شود. این کار را می ‌توانید روی شعله اجاق‌ گاز انجام دهید تا مواد با سرعت بیشتری در آب حل شوند.
۲- تابه نچسبی آماده کرده، روغن را در آن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا داغ شود. سپس آرد و شیرخشک را همزمان اضافه کنید و  روی شعله ملایم مدام هم بزنید تا مخلوط در روغن تفت داده شود و تغییر رنگ پیدا کند.
نکته: برای آنکه از کافی ‌بودن مقدار سرخ ‌شدن مخلوط آرد و شیر خشک مطمئن شوید، کمی از مخلوط آردی سرخ‌شده را داخل نعلبکی بریزید و مقداری شیره به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید. اگر از رنگ حاصله راضی بودید، زمان اضافه‌ کردن شیره به مخلوط آردی رسیده است. در غیر این صورت، سرخ‌کردن آرد و شیر خشک را ادامه دهید.
۳-  وقتی زمان ریختن شیره رسید، آن را کم‌کم در تابه بریزید و مدام هم بزنید تا حلوا حالت سفت به خود بگیرد و به اصطلاح روغن بیندازد.
نکات:
نکته ۱: ‌از شیر خشک بچه استفاده نکنید، زیرا حلوای شما بی ‌مزه خواهد شد.
نکته ۲: کافی میت (Coffee mate) نیز برای این‌ کار مناسب نیست، چون گلوله‌گلوله می ‌شود و حلوا ظاهر نامناسبی پیدا می‌ کند.طرز تهیه حلوا با شیر

منبع : تبیان