خواص مفید ادویه های رنگارنگ

هر ماده عطری با منشاء گیاهی جزو ادویه محسوب می‌شود، از زمان‌های قدیم تا به امروز انسان‌ها با اضافه کردن مقدار مختصری از ادویه‌جات، طعم و رنگ مواد غذایی خود را خوشایندتر می‌کنند.اکثر ادویه‌جات دارای خاصیت درمانی بوده و طبیعت آنها غالبا بسیار گرم است. این مواد ممکن است از پوست درخت (دارچین)‌، میوه (فلفل)‌، برگ (نعنا و ریحان)‌، ریشه (زنجبیل)‌، گل (زعفران و گلپر)‌ یا دانه (جوز هندی و خردل)‌ باشند که به اشکال مختلفی (خرد شده، پودر شده و درسته)‌ برای طعم و رنگ دادن استفاده می‌شوند. در واقع تفاوت دستپخت آشپزها نیز با یکدیگردر استفاده از ادویه‌ها می‌باشد.

خواص ادویه ها

  • به طورکلی ادویه‌ها را باید به مقدار مختصری در غذا استفاده کرد که این مقدار می‌تواند اندکی ویتامین، مواد معدنی، فیبر و مواد شیمیایی که اغلب به شکل رنگدانه‌هاست داشته باشد که بسیار برای سلول‌های بدن مفید است. خواص ادویه‌های رنگارنگ,فواید ادویه ها,ادویه,انواع ادویه,گیاهان دارویی,ادویه جات,دارچین,نعناع,آویشن,زردچوبه,
  • بسیاری از این رنگدانه‌ها مواد آنتی‌اکسیدان دارند که کارشان خنثی کردن رادیکال‌های آزاد و مضر بدن است.
  • از طرفی ادویه‌جات با تحریک غدد بزاقی و غدد ترشحی معده منجر به افزایش اشتها و سهل‌الهضم شدن غذا می‌شوند و با خاصیت باکتریواستاتیکی خود می‌توانند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کنند.
  • براساس تحقیقات به عمل آمده، پونه کوهی، آویشن، اکلیل کوهی، رازیانه، زردچوبه، گشنیز، زیره سیاه و سبز و ترخون موادی به نام <ترپنویید> دارند که می‌توانند بر ضد رشد توده‌های مضر عمل کنند و همچنین سبب کاهش چربی بد خون گردند.
  • همچنین در آزمایشات مختلف، رنگ زرد زردچوبه را که از ماده‌ای به نام «کورکامین» تشکیل شده است عامل ضد آلزایمر شناخته‌اند و فلفل قرمز (پاپریکا)‌ و زعفران را محرک سامانه دفاعی بدن می‌دانند و جوز هندی و میخک را ضد باکتری قوی معرفی نموده‌اند.
  • همچنین دارچین را که بعد از فلفل و خردل پرکاربردترین ادویه به شمار می‌رود در مهار کردن بیماری قند بسیار کارآمد می‌دانند، لذا در بیشتر کشورهای غربی از دارچین در تهیه شیرینی و در ایران و کشورهای آسیایی در تهیه غذاهای گوشتی، خوراک‌ها، انواع پلوها و همچنین چای دارچین که یکی از انواع دمکردنی‌های ایرانی محسوب می‌شود، استفاده می‌کنند.

چند توصیه مهم

۱- با وجود تمام خاصیت‌های استثنایی و مفید و عطر و بوی دل‌انگیز و طعم عالی ادویه‌جات استفاده از آنها باید در اندازه متعادل باشد زیرا بعضی از انواع آنها برای مبتلایان به التهاب معده و روده مضر است.
۲- انواع ادویه را در جای خشک و خنک و به دور از آفتاب و در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید. شیشه با مواد معطره ادویه فعل و انفعال نمی‌دهد.
۳- اگر می‌توانید ادویه‌ها را به شکل اصلی آنها نگهدارید و در زمان مصرف آسیاب کنید. به این ترتیب بیشتر طعم و عطرشان را حفظ می‌کنند.
۴- ادویه‌های آسیاب شده تا ۶ ماه و دانه‌های کامل تا یک سال قابلیت نگهداری دارند.
۵- به دلیل آن که اکثر ادویه‌ها منشاء خاک دارند و به انواع میکروب‌های خاک آلوده هستند توصیه می‌شود از انواع استریل شده آنها در بسته‌بندی‌های بهداشتی استفاده کنید.
۶- برای تقلب در ادویه‌ها خیلی چیزها را می‌توانند داخل ادویه کرده و به خورد مردم دهند، لذا اگر برایتان مقدورمی‌باشد سعی کنید ادویه را خودتان در خانه بکوبید.

www.jamejamonline.ir