آلزایمر؛ عوامل ،علل وانواع بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر یک بیماری تحلیل برنده و پیش رونده قوای عقلانی سیستم عصبی مرکزی انسان است. منشاء آن ناشناخته بوده و درمان ریشه کن کننده آن نیز هم فعلاً در دسترس نیست .
تغییرات متعددی در مغز بیمار رخ می دهد که باعث کوچک شدن مغزبیماری آلزایمر ,آلزایمر,علائم بیماری آلزایمر,علائم آلزایمر,عوامل ابتلا به آازایمر,انواع آلزایمر,آثار آلزایمر,تاثیرات آلزایمر,مغز و اعصاب,بیماریهای مغز و اعصاب,مغز,سیستم عصبی,زوال عقل,دمانس,دمانس یا زوال عقل و نیز از بین رفتن سلولهای مغزی می گردد و بجای آنها لکه های متعددی با اشکال خاصی به نام پلاکهای پیری می نشیند.
علامت دیگر بیماری وجود کلاف های ظریف مارپیچی شکل در سلولهای مغزی می باشد ، که در نهایت سلولهای سالم را از بین می برد.

علائم بیماری آلزایمر

عامل اصلی دمانس یا زوال عقل بیماری آلزایمر است که از علائم مشخصه آن از دست دادن حافظه ، قضاوت ، استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می باشد. بیماری آلزایمر بخشی از روند طبیعی پیری نمی باشدو چنانچه علائم فوق دیده شود باید به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه نمود. یک ارزیابی کامل می تواند تعیین نماید که این علائم مربوط به بیماری دیگری است یا آلزایمر سبب آن می شود.

عوامل احتمالی که می تواند منجر به بیماری آلزایمر شود

علت اصلی بیماری آلزایمر همانطور که اشاره شد ناشناخته است . با این حال عواملی چون سن و پیشینه خانوادگی را به آن بی ربط نمی دانند. این عوامل همیشه و صد در صد موجب بیماری نمی شوند ولی می توانند به آن مرتبط باشند.
سن اکثریت افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند بیشتر از ۶۵ سال دارند و هر چه سن بیشتر باشد احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می یابد . البته با این حال افرادی هستند که در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی گرفتار آلزایمر شده اند. پیشینه خانوادگی : افرادی که یکی از والدین برادر و یا خواهرشان مبتلا بوده اند شانس بیشتری برای گرفتن این بیماری را دارند تا افرادی که هیچگونه پیشینه ای ندارند.

انواع بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر اسپورادیک (SPORADIC) نوع بسیار شایع آن می باشد که تقریباً ۹۰ تا ۹۵ درصد از موارد را شامل میشود. نقش وراثت در این نوع شفاف نیست و مستلزم تحقیقات بسیاری می باشد.
بیماری آلزایمر غالب موروثی ، نوع دیگری است که شایع نمی باشد و فقط ۵ تا ۱۰ درصد امکان پذیر است و از یک نسل به نسل دیگر مستقیماً انتقال می یابد.

منبع : انجمن آلزایمر ایران